Registrovaným zákazníkům nabízíme slevu 2% při nákupu nad 1500,-

Jak se starat o zahradu na jaře

V období jara se každá hospodyňka připravuje, jako každý rok, na tradiční jarní úklid, ale i oblíbené činnosti na své zahradě. Vždyť jaro je krásné slunečné období, tak proč toho ještě dnes nevyužít. Po zimě se vše začíná probouze a je ten pravý čas na práci na zahrádce. Toto období je ideální na vysazování stromů a keřů. Sází se zelenina, ovocné stromky a keře či v poslední době tolik oblíbené bylinky. Vše má svůj řád a stejně tak každá rostlinka potřebuje náležitou péči, včetně vhodného inventáře v podobě zahradnických nůžek či rýče. A abychom nezapomněli, máte již připravené krásné květináče?

Věděli jste například, že bylinky milují slunce? Takže je určitě nesázejte do stínu. Můžete jich vysadit více k sobě a tím si vytvořit malou bylinkovou zahrádku.

A co se děje na zahradě? Z půdy odstraňujeme plevel a dopřáváme ji celkovou zaslouženou “očistu”. Postaráme se také o ovocné stromy. Ošetříme rány na stromech, použijeme postřiky proti škůdcům, odstraníme staré větve. Péčí stromu dodáme vitalitu. Prokypříme půdu a jako přírodní hnojivo můžeme použít například kompost. Ten dodá půdě potřebné živiny a pomůže ji při zotavování ze zimy. Trávník přes zimu taky dostal pořádně zabrat a tak není na škodu postarat se i o něj. Sekáme ho prvně tehdy, když začne kvést Zlatý déšť. Sekáme ho ve výšce 4 centimetrů. Plochu můžeme provzdušnit vertikutačními hráběmi. Dáme si pozor i v tomto období na přízemní mrazíky. Připravíme si veškeré pomůcky a hlavně, otestujeme zahradní nábytek a poohlédneme se po zahradním grilu. Hlásí krásné počasí, tak proč toho nevyužít, že.

CO BUDEME POTŘEBOVAT PŘI PÉČI O JARNÍ ZAHRADU

Pokud se rozhodnete jít do zahradních prací opravdu naplno, je dobré vědět jaké pomůcky je třeba si pořídit a k čemu a jak je vlastně používat. Zahrady ožívají a vyžadují po zimě naší pozornost. A tak nezůstávejme za kamny! Je na čase vyrazit na zahradu a připravit ji na nastávající sezónu. S pomůckami na zahradu od nás to zvládnete hravě.

Než si však vhodné pomůcky představíme, dáme vám pár tipů - babských rad ohledně zahrádky:
Mravenci - nastěhovali se vám na zahradu mravenci? Pak zkuste plavenou křídu, skořici nebo dřevěný popel. A do pár dnů máte po starostech.
Růže - nové keře růží nevysazujte vedle starších keřů. Živiny v půdě jsou již omezené.
Zemina z lesa či pole - nenoste si ji na zahrádku. Může být plná plísní či nežádoucího plevele.
Plevel mezi dlaždičkami - zkuste na něj vroucí slanou vodu. Spolehlivě zničí vše!

pokud se vám nastěhovali mravenci ve velkém množství na místo, kde se to zrovna nehodí (třeba skleník), vyzkoušejte je vyhnat plavenou křídou, dřevěným popelem, práškem do pečiva, skořící

Více zde: https://babske-rady-a-tipy.webnode.cz/babske-rady/domacnost2/zahrada/zahrada/
pokud se vám nastěhovali mravenci ve velkém množství na místo, kde se to zrovna nehodí (třeba skleník), vyzkoušejte je vyhnat plavenou křídou, dřevěným popelem, práškem do pečiva, skořící

Více zde: https://babske-rady-a-tipy.webnode.cz/babske-rady/domacnost2/zahrada/zahrada/
M

pokud se vám nastěhovali mravenci ve velkém množství na místo, kde se to zrovna nehodí (třeba skleník), vyzkoušejte je vyhnat plavenou křídou, dřevěným popelem, práškem do pečiva, skořící

Více zde: https://babske-rady-a-tipy.webnode.cz/babske-rady/domacnost2/zahrada/zahrada/

Zahradní pomůcky

1. Zahradní rukavice

Věc bez které by jste se do prací na zahradě určitě neměli pouštět jsou zahradní rukavice. Ochrání ruce před škrábanci, nezanese se Vám špína pod nehty a ruce půjdou mnohem lépe umýt od případných nečistot. Navíc, pohodlně s nimi můžete vyhrabávat zeminu i vysadit zeleninu a květiny. Kvalitní pracovní rukavice pro profesionální zahradníky i pro hobby využití na zahradě jsou základem. Rozhodně doporučujeme mít minimálně 2 páry rukavic.

118194

2. Zahradní lopatka

Užitečný zahradní nástroj ta praktická zahradní lopatka, že? Věřte nám, bude se vám hodit při každé příležitosti. Pomůže Vám z půdy dostat pevné kořeny plevelu, či odstranit podobné neplechy. Využijete ji taktéž při sázení květin či bylinek. Usnadní Vám přístup pod méně dostupné keříky či květiny. Celkově, bez lopatky se prostě správný zahradník neobejte!

66954-1

3. Zahradnické nůžky

Kvalitní zahradnické nůžky slouží k stříhání a zastřhávání květin, včetně využití při ořezu drobných keřů. Na rozdíl od obyčejných nůžek mají mnohem větší sílu a tak zvládnou přestříhnout i pevnější stonky či větvičky. Mimo jiné je využijete často i v péči o okrasné dřeviny či živý plot. Péče o živý plot si žádá kvalitní, odolné a ostré zahradní nůžky. Takové zahradnické nůžky musí splňovat mnoho parametrů. Mimo jiné by měli dovolovat jemnou a přesnou práci, nebo mít dostatečnou sílu na stříhání tlustších větví.

4. Zahradní hrábě

Věřte nám, na jaře sice potřeba klasické veliké hrábě na listí. Ty využijete až v době podzimním. Hodí se ale maličké hrabičky. Půda se s nimi dá lehce prokypřit a pomohou Vám při odstraňování nečistot ze záhonků. Zkuste je letos i na vaší zahrádce. Budete překvapení, co vše takové hrabičky dokážou!

DO ČEHO ZASADIT BYLINKY A KVĚTINY?

Každý rok je to stejné - máte mnoho snů a nápadů, ale nedostatek místa na zahradě? Pak nevěste hlavu. Krom záhonků můžete květiny a bylinky sázet i do květináčů, které lze efektivně vrstvit či zavěsit na mnohá místa. Květináčů truhlíků je opravdu mnoho druhů a určitě u nás najdete takový, který potřebujete či se hodí do vašeho konceptu.

Pokud nemáte moc místa, ideální jsou pro vás právě květináče závěsné. Jeden typ má většinou kovový hák za který květináč zavěsíte například na zábradlí či váš balkón. Praktický úchyt květináč jistí. Pádu či poškození se obávat nemusíte. Druhý typ závěsného květináče má kolem sebe řetízek. Za ten ho můžete zavěsit například na pergoly, trámy, pavlače nebo přístřešky. Dále v naší nabídce najdete mimo jiné také betonové květináče, které působí opravdu honosně a luxusně. Letos pak frčí i dřevěné květináče, které skvěle souzní s tématikou přírody a poskytují vkusné zázemí nejen pro bylinky či květiny.

zee-bt033 zee-bt035

Jak vybrat květináč či truhlík?

Stejně tak, jako si lidé volí oblečení, je důležité při volbě květináče myslet na pár podmínek, které jsou zásadní. Pokusíme se Vám v následujících řádcích pomoci a poradíme Vám nějaké tipy, jak vybrat květináč.

V prvé řadě se zamyslete nad velikostí rostlin, umístění květináče ale i materiál. A jdeme na to.

1. Na velikosti záleží

Jistě víte, že každá rostlina má jiné požadavky, které je nutné před nákupem jejího obalu dobře zvážit. Případně si nechat poradit. Zejména, co se šířky kořenového sytému a celkové velikosti a výšky týče, nepodceňte tuto otázku. Základní pravidlo zní - šířka i výška by měla odpovídat velikosti rostliny. Pokud si nejste jistí, vždy vyberte květináč raději o trochu větší, aby měla rostlina prostor pro růst. 

A tajný tip na závěr - jestliže se chystáte již odrostlou rostlinu přesadit do nového květináče, měl by být přibližně o pětinu větší, než u jeho předchůdce.

2. Venkovní či vnitřní květináč

Nepodceňte výběr vhodného květináče. Pro venkovní použití musí být odolnější proti přemokření, mrazu a musí být dostatečně stabilní pro případ větru či bouře. A tajný tip od nás - měly by být odolné vůči UV záření.

3. Výběr materiálu květináče

Existuje celá řada materiálů, ze kterých jsou květináče vyrobeny a možnosti trhu včetně tvarů jsou snad neomezené. Ne každý je však vhodný jak do interiéru tak ven na zahradu. Pro venkovní účely si vybírejte spíše voděodolné, mrazuvzdorné a stabilní.

JAK VYBRAT ZAHRADNÍ NÁBYTEK

Jelikož se blíží dlouhé teplé večery a slunečné víkendy, posezení na zahrádce, se bude určitě hodit. Ať už máte terasu na zahradě, či balkón můžete si pořídit lavici na sezení, nebo stůl s židlemi. Při krásném počasí si můžete hezky posedět na čerstvém vzduchu a relaxovat. Pro Vaše pohodlí si můžete koupit deky, polštáře, nebo podsedáky.

131084

ZAHRADNÍ GRILY

Pokud jste se rozhodli pořídit si na zahradu místo k posezení, určitě neprohloupíte, když si pořídíte i kvalitní gril. Nepodceňte jeho výběr, jedná se o dlouhodobou záležitost a připlatit se vyplatí. V létě můžete pozvat rodinu či skupinku přátel, na příjemné posezení i s občerstvením. Na grilu si můžete udělat jak lahodné maso, tak zdravou zeleninu.

Při této příležitosti, můžete použít k přípravy pochutin na gril právě bylinky, které zasadíte teď na jaře.

A pokud zahrádku nemáte, zkuste bezkouřové grily Lotus. Prohlédnout si je lze ZDE. Budete překvapení, co umí.

57456

ZAHRADNÍ DEKORACE

Pokud je již vaše zahrádka zaopatřená a vám stále něco chybí, co se poohlédnout po originálních zahradních dekoracích?

Pokud Vám jsou květinové záhonky a zeleň málo, můžete si zahradu ještě přidat nějaké doplňky. Na našem e-shopu nejdete opravdu mnoho různých kategorií a tak věříme, že si určitě vyberete. Ať už hledáte něco konkétního, či jen chcete jen trošku inspirace, doporučujeme si naše produkty prohlédnout. A nezapomeňte, s výběrem vám velmi rádi poradíme.

Co vše lze dekorovat na zahradě si můžete taktéž prohlédnout ve videu.

Zahradní osvětlení

A na závěr máme tajný tip, jak vyzdobit svou zahrádku. Tento nápad oceníte zejména ve večerních hodinách, kdy své přátele či rodinu překvapíte originální hrou světel.

Ať už z důvodu praktických či estetických, doporučujeme si pořídit osvětlení na zahradu. Světla dodají vaši zahradě úžasnou atmosféru. Pokud si myslíte, že světýlka patří pouze k Vánocům, tak se mýlíte. Na našem e-shopu najdete klasické řetězy, závěsná světýlka, ale i například solární svítilny, které ozáří cestu domů či k bazénu. Ty jsou skvělé v tom, že k jejich svícení není třeba elektřina, ale pouze sluneční paprsky.

Matoušková Anna 

Instagram veselé ženy