Registrovaným zákazníkům nabízíme slevu 2% při nákupu nad 1500,-

Pálení čarodejnic a co vše budete potřebovat

Pálení čarodějnic, slavnost známá taktéž jako filipojakubská noc, patří mezi velmi populární lidové zvyky. Oficiálně se čarodejnic pálí a slaví 30. dubna, ale pokud tento den vyjde například na středu, slaví se nejbližší víkend. Podle Keltů tímto svátkem začíná “světlá a jasná” polovina roku. Historie svátku sahá hluboko do minulosti, pojďme si o něm říct něco víc. 

Lidé dříve věřili, že v noci z 30. dubna na 1. května působí na naši zem magické a zlé síly. Byli přesvědčeni, že za tím vším stojí čarodějnice, tajemné postavy naší minulosti. Všichni se čarodejnic báli a proto vymýšleli různé praktiky, jak čarodějnicím ublížit, nebo se jich úplně zbavit. Polévali stavení a dvory svěcenou vodou, do země zapichovali trny a pruty. O generaci později se na návsi práskalo biči či střílelo z pušek jako výstraha pro všechny “kolem-letoucí” čarodějnice.

carodejnice

Později lidé vymysleli, že nejlepší výstrahou bude ohniště a tak je začali rozdělávat hned na několika místech ve vesnici. Tato tradice se zachovala dodnes.

JAK SE SLAVÍ PÁLENÍ ČARODĚJNIC?

Pálení čarodějnic je většinou velká akce pro celou vesnici či město, zpravidla na periferii s přítomností hasičského sboru. Co od pálení čarodejnic můžete očekávat? Je to skvělá příležitost jak se sejít se svými blízkými. Děti mohou vyrobit čarodějnici, muži založit ohniště a ženy připravit nějaké pochutiny a vybrané laskominy pro účastníky. Nesmíme zapomenou na tradiční zpět písní a následné pálení "odchycených" čarodejnic, které svou neopatrností dají šanci lovcům. Nicméně nebojte, žádná z žen se ve vesnici či městě, kde čarodejnice pálí, neztratila! Avšak důrazně doporučujeme, svou ženu si hlídejte. A užijte si tento výjimečný den v sepjetí s přírodou a přáteli.

Pokud zrovna nemáte ve svém okolí místo, kde založit oheň, budete potřebovat bezpečné ohniště, které bude základem celé oslavy. Než si však představíme kvalitní ohniště, sáhněte po tradičních dekoracích s tématikou čarodejnic a vsaďte na náš široký výběr i vy.

ORIGINÁLNÍ DEKORACE - čarodejnice

carodejnice-oranzova lampion-carodejnice carodejnice-zelena

 

zahradní OHNIŠTĚ

 

Základem pálení čarodějnic je určitě ohniště. Je vždy středem pozornosti, ať už se jedná o přírodní ohniště či praktické ocelové, které využijete na vaší zahradě či uprostřed návsi. Takže by Vám určitě nemělo chybět. Opékají se na něm buřty a pálí čarodějnice. Navíc, dotváří tu pravou čarodejnou atmosféru. Později můžete ohniště využívat při dlouhých letních večerech jako zdroj tepla, na grilování, nebo jako dekoraci na vaší krásné zahradě.

ohniste-nizke vidlice-burty krbovy-kos

 

Co nepatří do ohniště?

Co do ohně dávat a co ne? To někdy může být složitá otázka, tak si na ni pojďme společně odpovědět. Do ohně určitě můžete přikládat dřevo a papír (pozor však na voskovaný či jakkoliv jinak upravovaný). Na rozpálení či dlouhodobý zdroj tepla můžete využít praktické brigety či pelety, které lze využít i do vašich zahradních grilů.

Co ale do ohně určitě nepatří jsou pneumatiky, plasty, lakované dřevo, letáky ,časopisy a nápojové kartony. Při spalování těchto věcí se do ovzduší uvolňují velmi nebezpečné plyny a současně, vaše buřty či maso si tento odér taktéž nezaslouží.

Matoušková Anna

Instagram veselé ženy