Registrovaným zákazníkům nabízíme slevu 2% při nákupu nad 1500,-

Jaro na zahradě

Jarní zahrada volá

Březen, za kamna vlezem. Duben, ještě tam budem. Asi těžko byste našli člověka, který tyto pranostiky nezná. Vy na ně ale honem rychle zapomeňte, a místo za kamna se rozběhněte do zahrady. Co všechno můžete před příchodem jara udělat, vám poradí následující řádky.

Hned na úvod pár rad, které každý ocení. V prvé řadě je potřeba začít s přípravami na setí a také si rozmyslet, jaké další práce již nesnesou odkladu na vaší zahradě. Vyplatí se také investovat do zahradní techniky, která vám v mnohém pomůže. A promyslet, do čeho letos zasadíte první rostlinky. Je libo květináč či praktický truhlík?

zahrada jaro
Zdroj: https://www.denik.cz/zahrada/jaro-v-zahrade-co-vsechno-je-potreba-udelat-20180320.html, která
zahrada jaro

Začněte trávníkem

Kvalitní a pěkný trávník je základem každé zahrady, s tím nelze než souhlasit. Abyste si mohli užít zelenou krásu, je potřeba pořádně zapracovat na jarní očistě. Takže hrábě do ruky a pečlivě odstraňte všechny nečistoty. Hráběmi se nebojte pořádně zabrat, díky tomu provzdušníte i svrchní vrstvu půdy. Jste-li milovníky modernější techniky, sáhněte po vertikutátoru. Ten půdu provzdušní a odstraní také houby, cizopasníky a mech. Až budete mít hotovo, přilepšete budoucímu trávníku i kvalitním hnojivem, nejlépe s dlouhodobým uvolňováním živin.

Záhony, kam se podíváš

Zůstalo vám dost síly po práci s hráběmi a vertikutátorem? Výborně! Teď přichází na řadu rýč. Záhony poctivě zryjte, aby se půda připravila na novou sezónu, a až budete hotovi, nový záhon ještě lehce překopejte motyčkou. Až bude půda prokypřená a zbavená nežádoucích plevelných rostlin, dopřejte i jí kvalitní hnojivo. Proč tohle vše dělat? Abychom zajistili zdárný růst květin, ale také před výsadbou zeleniny, keřů a stromů, dostatečně prokypřili unavenou půdu. Díky kypření se dostane více kyslíku k semínkům a také se zamezí nadměrnému odpařování vody potřebné ke klíčení. Nezapomeňte, že dobře připravená půda je pro zahrádkáře polovina úspěchu. Ovšem ani sebelepší zahradní technika nezaručí, že se vyhnete dalším úskalím.
Zdroj: https://www.denik.cz/zahrada/jaro-v-zahrade-co-vsechno-je-potreba-udelat-20180320.html

Zdroj: https://www.denik.cz/zahrada/jaro-v-zahrade-co-vsechno-je-potreba-udelat-20180320.html

Sázíš, sázím, sázíme

Hrubou práci máte za sebou a je čas na tu příjemnější část – založení nových záhonů. Vypěstujte si vlastní zeleninu, bylinky i květiny pro radost. Choulostivější druhy zeleniny nejprve předpěstujte v truhlících, fóliovnících, nebo pařeništích, ale například řepu, kořenovou zeleninu, nebo hrách vysévejte přímo do záhonů. Skladbu květinových záhonů si dobře naplánujte. Jen tak docílíte toho, že se krásou rozkvetlých květů můžete těšit bez přestávky po celý rok. Ostatně, máme pro vás široký výběr zahradních pomůcek.

Keře a stromy pro radost i užitek

Jarní měsíce využijte k přesazení keřů a stromků, i k zasazení těch nových. Pro ně vykopejte dostatečně hlubokou jámu, do ní nasypte kvalitní zahradnický substrát a hnojivo. Půdu kolem nového stromu pořádně udusejte a dopřejte novému přírůstku bohatou zálivku. Živý plot, ovocné stromy i okrasné keře ořežte a upravte do požadovaného tvaru, pokud jste to neudělali už na podzim. Větší řezné plochy zatřete latexem, voskem, či balzámem.

Kdo židli má, bydlí. A odpočívá

Při jarní údržbě zahrady nezapomeňte ani na zahradní nábytek. Také on potřebuje notnou dávku péče, než se na něj můžete znovu pohodlně usadit. Nejméně práce budete mít s nábytkem plastovým. Ten stačí jen omýt vodou a saponátem a bude hotovo. Neméně snadnou práci budete mít i s kovovým nábytkem, jen je třeba zkontrolovat, zda se do něj nepouští rez. Dřevěný nábytek omyjte a natřete kvalitním nátěrem, který židle, stoly i lehátka ochrání před deštěm i UV zářením.

Zahrada v miniverzi

Jarní očistu a obnovu si zaslouží také všechny truhlíky, květináče a pokojové rostliny. Nádoby pečlivě umyjte, květinám dopřejte nový substrát. Až přijde ten pravý čas, pusťte se do přesazování.

Pomocníci na zahradu, co ocení opravdu každý

Zahradnický nůž – používá se k opravení a začištění řezných ran po pilce, nebo k ošetření mrazových trhlin na kmenech a větvích stromů

Zahradnické nůžky s kovadlinkou – jsou vhodnější na tvrdší dřevo a lze jimi snadno přeštípnout i vázací provázky.

Zahradnické nůžky se dvěma ostřími – mají zobákovitý tvar a hodí se na měkčí dřevo. Stříháním silnějších větví s průměrem nad 2 cm se mohou zničit.

Robustní nůžky s delšími rukojeťmi – umožňují použít větší sílu a jsou určeny pro stříhání silnějších větví.

Nůžky na dlouhé tyči – nůžky upevněné na horním konci dlouhé tyče a s níže umístěnou pákou se hodí se na vysoké stromy, kde částečně nahradí funkci žebříku.

Pilky – nejširší využití mají slabě zahnuté pilky (ocasky). Na měkké dřevo se hodí pilky s více vzdálenými zuby, ty s blíže postavenými lépe uřežou dřevo tvrdší.

Plotové nůžky – využívají se tam, kde již nestačí zahradnické nůžky (u velkých keřů a živých plotů. Kromě ručních existují také elektrické nebo s akumulátorem, které pracují bez přívodního elektrického kabelu.
Zdroj: https://www.denik.cz/zahrada/jaro-v-zahrade-co-vsechno-je-potreba-udelat-20180320.html?cast=2#kapitola

Instagram veselé ženy