Registrovaným zákazníkům nabízíme slevu 2% při nákupu nad 1500,-

Tipy na velikonoční dekorace - inspirace pro vaši domácnost

Věděli jste, že Velikonoce jsou nejvýznamnějším křesťanským svátkem na světě. Lidé oslavují zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Mimo toho jsou obdobím vítaní jara a lidových tradic. Pokud si chcete o Velikonoce zpříjemnit Váš domov doplňky s tématikou jara, ale chybí Vám inspirace, určitě čtěte dál či rovnou nahlédněte do naší nabídky tipů na velikonoční dekorace

uvodni-foto

Ponuré zimní dny jsou už snad za námi a tak se můžeme směle pustit do výzdoby domácnosti v tradičních pastelových barvách. K jaru neodmyslitelně patří právě Velikonoce a tak se pojďme společně podívat na tipy, které by Vám mohli pomoci při nákupu nových dekorací. Velikonoce už jsou skoro za dveřmi, takže není na co čekat a můžeme rovnou začít.

Jaké JSOU OBLÍBENÉ Velikonoční symboly?

Mezi jeden z hlavních symbolů patří vajíčka. Ty jsou symbolem nového života a bez nich by Velikonoce snad ani nebyly Velikonocemi. Vajíčka se na Velikonoce pravděpodobně zdobily už v pravěku. Důvod barvení vajíček byl dříve hlavně praktický. Ve 40 denním půstu se nesmí jíst maso, mléčné výrobky ani vejce. Lidé tedy tímto způsobem chtěli vyřešit co s nimi. Nejdříve se barvily pouze na červeno, později přišli další barvy a dnes je výběr barev ovlivněn mnohými trendy.

Pokud víte, že k Vám nezavítají žádní koledníci a nechcete barvit žádná vajíčka, bohatě postačí, když si pořídíte ozdobná umělá vajíčka nebo kraslice a zavěsíte si je například na větvičky vrby. Mimo závěsných vajíček si můžete pořídit například keramická vajíčka , nebo dřevěná vajíčka, které můžete umístit například na komodu či parapet.

Pokud však očekáváte koledníky, bude potřeba se na ně připravit a to s barvenými vejci.

V dnešní době už je několik nových způsobů a stylů barvení. My se společně podíváme jak na přírodní barvení vajíček a poté jak na klasické barvení vajíček.

Jak přírodně nabarvit velikonoční vejce?

Naše babičky a prababičky to ani zdaleka neměly tak jednoduché, jako dnes my. Žádné barvy v obchodech nebyly a barvilo se pouze přírodními produkty. Proto již tehdy velmi rychle přišly na to, které rostliny barví a fungují nejlépe a používaly právě je, zejména v období Velikonoc.

Připravíme si společně:
- vajíčka
- sklenice od okurek
- horkou vodu
- lžíci
- ocet
- přírodní barviva:
hnědá – slupky z cibule, odvar z dubové kůry
černá – z roztoku sazí, silného odvaru dobové kůry
červená– z červené řepy nebo zelí
zelená – ze špenátu, mladého ječmene
žlutá – slupky z cibule (krátké povaření), šafrán

Jak na to?

Vámi zvolené přírodní barvivo vložíme do sklenice od okurek a zalijeme zhruba 40°C vodou. Přidáme lžíci octu. Vejce do vody dáváme na lžící a necháme je tam zhruba 20 minut. V tomto případě, čim déle-tím lépe. Přírodní barvy potřebují více času na obarvení, takže není kam spěchat.

vejce-velikonoce

Jak nabarvit Velikonoční vajíčka

Letos vás čeká mnoho práce a vy nestiháte nasbírat dubovou kůru či skladovat slupky od cibule? Pak zkuste rychlejší cestu barvení vajec.

Připravíme si společně:
- sklenice od zavařovaných okurek( každá barva musí mít svou sklenici)
- vejce
- barvy na vajíčka
- horkou vodu
- lžíci
- ocet
- staré utěrky/ papírové utěrky

Jak na to?

Uvaříme vejce na tvrdo a jemně očistíme jejich povrch pokud je potřeba. Do sklenic si nalijeme cca 45’C horkou vodu a do každé z nich dáme jeden pytlíček barvy. Promícháme a přidáme lžíci octu. Ocet má funkci fixátoru barvy. Když máme barvy připravené, můžeme začít se samotným procesem barvení. Je to opravdu jednoduché a zvládne to každý. Vezmeme si lžíci a položíme na ni vejce, ponoříme do barvy a poté co se obarví opět na lžíci vyndáme. Po vyndání vejce ze sklenice je dobré, položit je na starou utěrku či kuchyňské papírové utěrky, aby vejce hezky uschla.

tRADIČNÍ SYMBOL - VELIKONOČNÍ POMLÁZKA

V Čechách tradice pomlázek přetrvává už od středověku a jen tak nezmizí. Pokud jste muž a nechcete aby vám vaše milá “uschla” je třeba jít koledovat. Muži si vyrobí Velikonoční pomlázku, a o Velikonočním pondělí jdou hodovat. Musí to však stihnout do 12:00 hodin. Pokud to nestihnou, ženy mají povoleno polévat koledníky studenou vodou.

Nemáte ještě Velikonoční pomlázku a chcete si ji vyrobit? Máme pro vás návod, jak na to!

JAK UPLÉST VELIKONOČNÍ POMLÁZKU

Připravíme si společně:
- 8 silnějších proutků ( na pomlázku) a jeden slabší (na rukojeť)
- ostrý nůž
- barevné stuhy

Jak na to?

Všech 8 proutků nožem seřežeme do špičky. Jedním slabším proutkem svážeme všech 8 proutků k sobě a tím vytvoříme rukojeť. Vážeme k sobě neopracované části proutku, tedy ne ty špičaté.

Pokud proutky u rukojeti nejsou stejné, zarovnáme je nožem. Pomlázku začneme plést od rukojeti postupně až ke špičatým koncům. Do každé ruky si vezmeme 4 proutky.

Na levé straně si čtveřici prutů rozdělíme na poloviny. Vezmeme vnější prut z pravé strany, provlékneme ho mezerou mezi pruty na levé straně a vrátíme zpět napravo. A tentokrát na vnitřní stranu. Postup zopakujeme zrcadlově i na druhé straně. Střídáme levou a pravou stranu až ke špičkám prutů. Proutky držíme při splétání co nejníže a utahujeme je směrem od sebe do stran. Ke konci proutky klidně svážeme provázkem, jelikož se provázek stejně zakryjeme stuhami.

 

OBLÍBENÉ ZPESTŘENÍ - Velikonoční zvířátka

Další neodmyslitelnou skupinkou tradičních symbolů velikonoc jsou určitě velikonoční zvířátka. V období Velikonoc je mláďátek opravdu požehnaně, tak proč si je nepřenést formou dekorací i do bytu a přivíta jaro stylově. 

Velikonoční zajíčci

Začneme velikonočními zajíčky, kteří jsou symbolem oslavy jara. Ať už koupíte jednoho, či zamilovanou dvojici, bude to působit opravdu roztomile a vždy Vám vykouzlí úsměv na tváří. Podle tradic je právě Velikonoční zajíček nosičem vajíček. 

zajic-velikonoce

Velikonoční slepička a kuřátko

K dalším populárním zvířátkům patří také slepička a kuřátko. K těm se váže mnoho nejrůznějších pověr. Jsou symbolem plodnosti, úrody a nového života. K Velikonoční slepičce můžete přidat i kohoutka. Tvoří spolu dokonalý pár, který by ve vaší Velikonoční výzdobě neměl chybět.

Velikonoční beránek a ovečka

Stále nemáte zvířátek dost? Zda-li odpověď zní “ne” , nabízí se beránek nebo ovečka. V křesťanství je beránek symbolem obětovaného božího beránka- Ježíše Krista.

Pokud nejste zdatné pekařky, či nemáte chuť si beránka upéci, stačí když si pořídíte nějakou jeho dekoraci, nebo figurku..

Ať už klasickou porcelánovou, či honosnější plyšovou.

 

Jak vybrat Velikonoční věnec?

Většina lidí si kupuje věnce hlavně na Vánoce, ale vůbec není pravda, že mimo toto období se nehodí. Ba naopak. Věnec si můžete pořídit takový, který zavěsíte na dveře, či na jiné místo, které Vám bude vyhovovat. Pokud na tento nemáte prostor, nezoufejte. Velikonoční věnce se také dají položit na jídelní nebo konferenční stůl, úplně stejně jako ty adventní. Věnce jsou většinou proutěné a zdobené jen decentně. Nejčastěji na nich najdete vajíčka, umělé květiny, motýlky, nebo stuhy. Pokud Vám je tohle málo, můžete si vyrobit vlastní, na který najdete zde v magazínu návod.

velikonocni-venec

 

Tradiční Velikonoční barvy

Velikonoce jsou plné překrásných barev. Většina z Nás si asi vybaví klasické barvy, které v tomto období vídáme už od mala. Červená, zelená, žlutá, oranžová, modrá. Na těchto barvách není vůbec nic špatného, ale méně, je někdy více. Zkuste tento rok sáhnout po jemnějších pastelových barvách, či luxusní bílé, nebo stříbrné.

Při kombinaci se držte spíše při zemi a do jedné místnosti nedávejte doplňky ve více jak třech různých barvách.

Význam velikonočních barev

Červená

Červená je velmi energetickou barvou. Je také symbolem života, vášně a lásky. Podle pověr červená ochraňuje lidi před démony. Můžete ji použít prakticky všude.

Žlutá

Je barva optimismu. Umí dodat energii a navozuje pocit uvolnění.

Skvěle se hodí do pracovny, jelikož má vliv právě na naší aktivitu. Vhodná je i do kuchyně. Žluté Velikonoční kuřátko rozzáří každý prostor.

Modrá

Je nositelkou čistoty a víry. Má velmi uklidňující účinek. Je to chladná barva a hodí se hlavně do ložnice. Není vhodná do jídelny či obývacího pokoje. Nebojte se, že modré doplnky neseženete. Tento rok je in pastelová modrá, takže modrých kousků můžete pořídit mnoho.

Zelená

Zelená barva nám dodává pocit bezpečna. Symbolizuje také mládí. Do domácnosti se dá zakomponovat velmi jednoduše a to pomocí rostlin. Rostliny vytvoří v místnosti příjemnou atmosféru a i k nim můžete zakomponovat Velikonoční dekorace- například zápichy do květináčů.

Matoušková Anna 

A teď už jen zbývá, díky našim tipům zvolit vhodnou velikonoční dekoraci, která potěší vás i vaše blízké. Nahlédněte a načerpejte inspiraci -> ZDE <-

 

Instagram veselé ženy