Registrovaným zákazníkům nabízíme slevu 2% při nákupu nad 1500,-

Návod na výrobu čarodejnice a tipy na opékání buřtů

Vítáme Vás u druhé části článku o čarodějnicích a tradic s nimi spojených. Pokud jste ještě nečetli část první, najdete ji ZDE.

Čarodějnice, neboli tajemná Svatojakubská noc už jsou opravdu za dveřmi, takže není na co čekat a můžeme rovnou začít. Dnes si povíme něco málo o Svatojakubské noci. Představíme vám návod, jak si vyrobit čarodějnici a v závěru poradíme, jak opékat buřty. Nezapomeneme vám přidat i pár tipů na lahůdky z grilu.

f426bcce3014a23a07be3c5ca285_base_optimal

SVATOJAKUBSKÁ NOC

Tradice oslav této noci vychází z keltských zvyků a rituálů. Těmito oslavami Keltové žehnali půdě, aby dobře plodila a stromům a rostlinám, aby přinášeli zdravé plody. Tato noc se slaví 30. dubna. Schází se hlavně lidé, kteří na kouzla a magické věci věří. Svatojakubská noc je podle mnohých magická, plná sil a může lidem předat mnoho pozitivní energie. Lidé si vymyslí rituál (často je spojený s přírodou) a ten společně na tuto čarovnou noc provedou. Většina zúčastněných má z noci krásný zážitek a těší se na další rok.

Ti, jenž nemohou trávit čas venku a přesto chtějí oslavit tuto tajemnou noc, doporučíme některou z našich krásných svíček, které pomohou dotvořit tu pravou atmosféru filipojakubské noci.

JAK VYROBIT ČARODĚJNICI?

Krom rozdělávání ohně v době, kdy měli čarodejnice létat, vymysleli lidé jako výstrahu tradici pálení čarodějnic. Čarodějnici vetšinou vyrábí lidé společně, ze starých hadrů a polštářů a poté je pálí jako představení pro ty, které by se odvážily do vesnice.

Na násadu od koštěte přivážou polštáře zhruba ve tvaru postavy. Poté na ní navléknou staré oblečení, které mají doma. Šaty, sukně, šátky, zástěry... Cokoliv, co již nebude potřebné. Z oválného polštáře vytvoří hlavu. Na hlavu se dává šátek, nebo vlasy, které můžete vyrobit například z vlny. Hotová čarodějnice se pak slavnostně vloží do ohně a všichni koukají, jak hoří.

Pokud Vás tato tradice neláká, či Vám vyrobená čarodějnice nestačí, můžete si pořídit čarodějnice dekorační. Buď menší na zavěšení, nebo větší, které stojí. Ty můžete postavit například na komodu, či na parapet.

carodejnice-oranzovacarodejnice-zelena

JAK NA OPÉKANÍ BUŘTŮ

Když už si rozděláme oheň, tak proč ho nevyužít i při přípravě něčeho dobrého k snědku. Tradičně se opékají klasické buřty, které seženete v každém obchodu. Opékají se na dlouhé kovové vidlici. Usnadníte si tak manipulaci se špekáčkem, kdy na ni napíchneme buřt a opečeme ho v ohni bez většího rizika popálení či úrazu.

Na našem webu naleznete jednu, která je dokonce teleskopická - skládací. To je praktické hlavně na přenášení a její skladování v době, kdy není vidlice potřebná.
DSC_0043

Pokud je opékání spontánní vidlici si můžete rychle vytvořit z pevného klacíku či proutku. Ovšem před užitím doporučujeme namočit do vody.

Pokud nechcete, nebo nemáte možnost ohniště, můžete využít zahradní gril.

 

DALŠÍ POCHUTINY Z GRILU

Pokud nepatříte mezi fanoušky buřtů, můžete si připravit cokoliv jiného. To, že jsou buřty spojovány s čarodějnicemi neznamená, že je musí nutně podávat, nebo konzumovat každý.

Grilované maso, zelenina, nebo domácí burgery je to, co můžete zvolit. Zasytí všechny hladové krky a jsou opravdu velmi lahodné. Pro ženy můžete připravit něco lehčího ve formě ledového salátu nebo čerstvého ovoce.
Za sebe doporučím například lahodný grilovaný ananas či dokonalé grilované jahody. Zkusíte je?

DSC_0046 2

Matoušková Anna

Instagram veselé ženy